- Szczegóły
- Utworzono: 15 grudzień 2018
Kampania Biała Wstążka to największa na świecie akcja mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i właśnie do nich jest przede wszystkim skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.
Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu pewien mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, jako przekaz: "my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet". W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.
Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w naszej Gminie Reszel obchodził ww. kampanię po raz czwarty.
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Reszlu|: p. Małgorzata Kietlińska - Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Reszlu, p. Daniel Sapiński - terapeuta ds. uzależnień/specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie oraz st. asp. Dawid Stelmaszczyk i mł. asp. Paweł Obolewicz - dzielnicowi Komisariatu Policji w Reszlu podczas trwania Kampanii Biała wstążka drugi rok organizują rozmowy z uczniami w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu oraz w 2017 roku z uczniami klas III Gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu przy ul. Chrobrego 5a.
Rozmowy z młodzieżą miały na celu uświadomienie jaki przekaz niesie za sobą Kampania Biała Wstążka, co jest zjawiskiem przemocy, gdzie w sytuacji zagrożenia można szukać pomocy, gdzie można się udać lub wykonać telefon oraz że nie można być obojętnym na ludzką krzywdę.
W trakcie przeprowadzonych warsztatów uczniowie mieli możliwość udziału w panelu dyskusyjnym oraz w dwugodzinnym dyżurze, który pełnili Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Reszlu w gabinecie pedagogów, podczas którego mogli uzyskać porad bądź informacji w sprawach ich nurtujących. W tym także dniu nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie płci męskiej prezentowali na sobie białą wstążkę jako znak osobistej dezaprobaty dla przemocy wobec kobiet.
Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Reszlu pełnili dyżur w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Reszlu 02 grudnia 2017 r. o godz. 1000 - 1200, oraz 01 grudnia 2018 r. o godz. 1000 - 1200. Podczas ww. dyżuru skorzystała jedna osoba.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Reszlu dziękuje za pomoc i realizację Kampanii Biała Wstążka pedagogomi dyrekcji Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Reszlu i dzielnicowym komisariatu Policji w Reszlu