- Szczegóły
- Utworzono: 24 listopad 2021
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług.
Kto może uzyskać Kartę Dużej Rodziny?
Do otrzymania Karty Dużej Rodziny uprawnieni są członkowie rodziny wielodzietnej:
- rodzice mający na utrzymaniu co najmniej troje własnych dzieci, do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia, jeżeli pobierają naukę w szkole lub szkole wyższej;
- rodzice, którzy kiedykolwiek na swoim utrzymaniu posiadali co najmniej troje dzieci;
- małżonkowie, mający na utrzymaniu co najmniej troje dzieci;
- dzieci pozostające na utrzymaniu rodziców – bez względu na wiek, jeżeli legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (tylko w przypadku, gdy w dniu składania wniosku rodzice nadal mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci);
- karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej niż do ukończenia 18 roku życia;
Należy pamiętać, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej,
Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.
Co musisz zrobić?
- Złóż wypełniony wniosek i inne potrzebne dokumenty w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Reszlu. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Wniosek,
w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. - Odbierz Kartę Dużej Rodziny.
- forma tradycyjna Karty (plastikowa),
- forma elektroniczna Karty (bezpłatna aplikacja mObywatel).
Jakie uprawnienia przysługują posiadaczom Karty Dużej Rodziny?
Aktualny wykaz ulg dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz inne szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod adresem:
https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne
Karty uprawniają m.in. do ulgi na przejazdy kolejowe: 37% na bilety jednorazowe i 49% na bilety miesięczne. Ponadto posiadacze Karty korzystają z ulgi w opłatach za wydanie paszportu (50% rodzice, 75% dzieci), a także przysługuje im bezpłatny wstęp do Parków Narodowych.
Jeśli jesteś niepełnosprawny lub Twoje dzieci są niepełnosprawne - sprawdź, czy instytucja lub firma, która oferuje zniżki, przyznaje większe zniżki dzieciom lub osobom niepełnosprawnym. Pamiętaj, żeby dostać taką zniżkę, należy pokazać legitymację osoby niepełnosprawnej. Część przewoźników kolejowych oferuje ulgi handlowe dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Aplikacja
od 9 czerwca 2021 r. możliwe jest wyświetlanie Karty Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. Aplikacja mKDR została zamknięta z końcem czerwca 2021 r.
Karta Dużej Rodziny w mObywatelu – inaczej mKDR – dostępna jest dla każdej dorosłej osoby, której przyznano prawo do KDR i posiadającej ważny polski dowód osobisty i każdego dziecka, któremu przyznano prawo do KDR i posiadającemu mLegitymację szkolną. Osoby, które nie posiadają polskiego dowodu osobistego oraz dzieci, które nie posiadają mLegitymacji szkolnej mogą korzystać z KDR w formie tradycyjnej – w postaci plastikowej Karty.
Dzięki mKDR rodziny wielodzietne mogą korzystać z bogatej oferty zniżek i uprawnień oferowanych przez instytucje publiczne i firmy m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
Aplikacja pozwala na przekierowanie użytkowników na portal Emp@tia, gdzie znajduje się mapa partnerów KDR wraz z lokalizacjami i opisem zniżek.
Wzór wniosku oraz wzory oświadczeń można pobrać tutaj:
https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu